Vejų priežiūra

Vejos

Tik gerai įrengta ir tinkamai prižiūrėta veja ilgai išlieka dekoratyvi, galinti tarnauti 15-20 ir daugiau metų, o jei priežiūra prasta, tuomet ir gerai įrengtą veją galima greitai sugadinti. Jeigu veja netręšiama, nesistemingai ir netinkamu aukščiu pjaunama, nelaistoma sausrų metu, labai ištrypiama, pažeista ligų ir pan., ji išretėja, išnyksta nemažai gerųjų žolių, o vietoje jų įsigali įvairiažolės bei samanos.

Kai naujai įrengta veja suformuoja žolyną, t.y. dirvos paviršius pasidengia žaluma, tuomet prasideda ilgalaikė jos priežiūra. Ši priežiūra gali būti intensyvi, vidutinio, intensyvumo ir ekstensyvi.
Intensyvi priežiūra taikoma dekoratyvinėms, sportinėms, o kai kada ir paprastoms vejoms. Šios priežiūros tikslas – suformuoti ilgalaikę, per visą vegetacijos laikotarpį dekoratyvią, nepiktžolėtą ir neligotą veją. Tam tikslui veją reikia dažnai, nuo 14 iki 25 ir daugiau kartų per sezoną pjauti, aprūpinti maisto medžiagomis, laistyti, vėdinti bei smėliuoti, esant reikalui, naikinti piktžoles, samanas, saugoti nuo ligų, žaladarių. Dekoratyvumui išlaikyti svarbu veją apsaugoti nuo nesaikingo mindymo, pavėsio, šunų ir kitų naminių gyvulių daromos žalos.
Vidutinio intensyvumo priežiūra taikoma, sodų, parkų,. gyvenviečių teritorijų, individualių namų ir sodybų nereprezentaciniuose plotuose bei poilsiaviečių vejose. Čia per vegetaciją žolė pjaunama tik 4-6 kartus ir saikingai tręšiama mineralinėmis trąšomis, o kiti vejų priežiūros darbai atliekami tik retkarčiais, esant reikalui.

 

Straipsnis parašytas remiantis J. Mockaičio knyga “Vejų įrengimas ir priežiūra”.